فناوری TWS چیست؟
فناوری True Wireless Stereo یا به اختصار TWS یک راه ارتباطی بر پایه فناوری بلوتوث است که امکان برقراری اتصال بدون سیم را فراهم می کند و از آن طریق می توان صدایی Stereo با دو کانال صوتی چپ و راست را پخش کرد. به کمک این فناوری نیازی به اتصال سیمی بین دستگاه های پخش کنند صوت (مانند هندزفری و اسپیکر) با دستگاه منبع صوت (مانند کامپیوتر و تلفن همراه) نیست و می توان آنها را از طریق بلوتوث به یکدیگر متصل نمود. با اینکه پایه این فناوری بر مبنای اتصال بلوتوث است اما نباید آن را با اتصال سیمی دو دستگاه مانند هندزفری دورگردنی اشتباه گرفت چرا که در هندزفری های بلوتوثی دور گردنی یا Wireless اتصال بین دو گوشی هندزفری از طریق سیم صورت می گیرد ولی در دستگاه های TWS نیاز به اتصال سیمی از بین رفته و هر دو گوشی می توانند به صورت کاملا بی سیم با همدیگر مرتبط باشند و به بخش صوت بپردازند.


TWS

فناوری TWS در هندزفری های بی سیم
همانطور که به آن اشاره کردیم TWS می تواند تجربه استفاده از گجت های بلوتوث را به کلی تغییر دهد، برای درک بهتر این موضوع می توانیم به نحوه عملکرد فناوری TWS در هندزفری های بدون سیم بپردازیم. در ابتدا تلفن همراه سیگنال صوتی را به یکی از گوشی ها که Master نامیده می شود (و معمولا شرکت سازنده در راهنمای محصول به آن اشاره می کند) ارسال می کند و سپس گوشی Master برای پخش صدای استریو سیگنال های دریافتی را به دو کانال چپ و راست تقسیم کرده و قسمت مشخصی از آن سیگنال را برای دستگاه Slave می فرستد که از این طریق صدایی استریو پخش خواهد شد. البته در یک سری از هندزفری ها که از نسخه جدیدتر بلوتوث استفاده می کنند (عموما نسخه ۵٫۰ به بالا) نیز این فناوری تکامل پیدا کرده و هر دو هندزفری قابلیت اتصال به صورت Master را پیدا می کنند و در این روش خود تلفن همراه تصمیم به تقسیم سیگنال های صوتی برای گوشی چپ و راست جهت پخش صدای استریو را می گیرد که این موضوع باعث کاهش تاخیر و افزایش کیفیت صدای نهایی خواهد شد. همچنین این گوشی ها قابلیت اتصال جداگانه به تلفن همراه را داشته و می توان از آن در حالت تک یا Mono نیز استفاده نمود.

فناوری TWS در اسپیکر های بلوتوث
tws مخفف چیست

تا اینجا در مقاله بررسی فناوری TWS، با ویژگی های این فناوری آشنا شدید، اما این فناوری تنها به هندزفری ها و هدست ها ختم نمی شود و ممکن است در هنگام انتخاب اسپیکر بلوتوثی نیز به این واژه بر بخورید؛ اما TWS در اسپیکر های بلوتوثی چیست و چه کاربردی دارد؟

دو یا چند اسپیکر بلوتوث با پشتیبانی از فناوری TWS را در نظر بگیرید، این اسپیکر ها می توانند به صورت همزمان به یک گیرنده بلوتوث مانند گوشی موبایل یا لپ تاپ متصل شوند و موسیقی پخش شده را با صدایی بلندتر پخش کنند. این ویژگی می تواند در میهمانی ها و دورهمی ها بسیار کاربردی باشد و به کمک آن می توانید موسیقی خود را در تمام محیط به صورت یکسان پخش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس